Apartament Atena

poczuj się jak w domu

Rumia

Skąd wzięła się nazwa miasta? 
Najstarsze nazwy dzisiejszej Rumi brzmiały Rumian (1220 r.), Rumuna (1235 r.), Rumpna (1253 r.), Romla (1583 r.) czy Rumla (1686 r.). Niemieccy osadnicy Rumię nazywali Rahmel lub Rhamel. Taka nazwa funkcjonowała też w czasie okupacji miasta podczas II wojny światowej.
Rumia -rdzeń "rum" ma się wywodzić za sprawą przybyszów se Skandynawii od staronordyckiego określenia "miejsca", "przestrzeni" ( również w dawnej polszczyźnie i kaszubszczyźnie). Pierwotnie miało to też związek z rzeką jak i w wielu innych miejscowościach. Najprawdopodobniej taką nazwę nosiła rzeka, która z biegiem wieków stała się Zagórska Strugą.
Źródło: Publikacja Rumskie Nowiny Kwiecień 2018

Góra Markowca

 Zdjęcie:By Faxe - Praca własna, GFDL, Link

Wzgórze (92 m n.p.m.) dominujące nad zachodnimi granicami Rumi, doliną Zagórskiej Strugi i całą Pradoliną Redy-Łeby. Nazwa pochodzi od właściciela góry, którym był Franc Markowz, a następnie Stefan Markowc . Stanowi punkt widokowy na Pradolinę Kaszubską, Kępę Oksywską i Zatokę Gdańską. Przy dobrej pogodzie widać Hel. Przez wzgórze przebiega czarny pieszy szlak turystyczny (Szlak Zagórskiej Strugi). Przy suchej pogodzie i odrobinie wprawy można wjechać na szczyt rowerem górskim. Drogą polną można dojechać samochodem ok. 150 m od szczytu. Na płaskim, rzadko porośniętym drzewami szczycie znajdują się pozostałości niemieckiej baterii przeciwlotniczej z II wojny światowej. Z okresu tego zachowały się: schron stanowiska kierowania ogniem i 5 fundamentów dział oraz linie okopów.

Góra Markowca zostanie poddana rewitalizacji-powstaną tu między innymi mini park linowy, ścianka wspinaczkowa z wieżą widokową i altany grillowe czy trasa kolarstwa górskiego.

Dworek pod Lipami

 

Zdjęcie: www.pomorskie.dipp.info.pl

Tak jest nazywany przez mieszkańców Miejski Dom Kultury w Rumi. Jest to klasycystyczny dworek z przełomu XVIII/XIX wieku, pięknie usytuowany w parku nad Zagórską Strugą. Historia wiąże się z kuźnicą rumska- najstarsze dokumenty wykazują, że już w drugiej połowie XVI wieku na tych terenach znajdowały się  obiekty wodne. Ze znalezionych dokumentów wynika, że kuźnia istniała w roku 1603 i jej właścicielem był Wartynberg Preuss. 
Między ulicą Mickiewicza a Starowiejską przy uskoku Zagórskiej Strugi mieści się Park Miejski w Rumi.
Lokalizacja: A.Mickiewicza 19

Kościół Podwyższenia Krzyża świętego w Rumi

 

Zdjęcie: zdsk.pl

Kościół powstał wg projektu berlińskiego architekta Oskara Siede, przy zaangażowaniu ówczesnego administratora parafii ks. Wojciecha Ziemanna. Budowa trwała dwa lata od 1913 do 1915 roku. Prace wykończeniowe przeciągnęły się do zakończenia pierwszej wojny światowej w 1918 roku. Bryła i wyposażenie kościoła nawiązują do historyzmu w architekturze i są eklektyczne. W wyglądzie zewnętrznym budowla przypomina średniowieczny kościół romański, jest orientowana, na planie krzyża łacińskiego i ma kształt trójnawowej bazyliki. Wykończenie szczytów w transepcie, obróbka głównego wejścia oraz wolut nawiązuje do stylistyki renesansowej, natomiast wyposażenie kościoła uwzględnia wygląd barokowego ołtarza przeniesionego ze starej świątyni do północnego transeptu i jest neobarokowe. Długość kościoła wynosi 37 metrów, szerokość 16 metrów i wysokość 8 metrów. Z przedwojennego wystroju malarskiego zachowała się polichromia w prezbiterium przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę. Z początków kościoła zachowały się też dwa witraże w prezbiterium nieznanego autorstwa oraz dwudziestogłosowe organy o dwóch manuałach ręcznych i jednym nożnym, które wykonano w firmie Eduarda Wittcka. Obecnie w wieży są cztery dzwony, dwa najmłodsze pochodzą z 1960 roku, a po zawieruchach pierwszej i drugiej wojny światowej uratowały się jedynie dwa dzwony – mały z 1790 roku i drugi większy z 1820 roku.
Przy kościele powstał cmentarz, na którym pochowano żołnierzy polskich i rozstrzelanych osób cywilnych z września 1939 roku (pochowanych 126, w tym zidentyfikowanych 65). Jest też symboliczny grób przedwojennego wójta rumskiego Hipolita Roszczynialskiego, który zamordowany został przez okupanta niemieckiego w Piaśnicy.   (Żródło: zdsk.pl/zabytki/94-kosciol-podwyzszenia-krzyza-swietego-w-rumi)
Lokalizacja: ul.Kościelna 20


Kaktusiarnia w Rumi

Zdjęcie: polskieszlaki.pl

Kaktusiarnia w Rumi, to prywatna własność państwa Hinzów- jest największym w Polsce i jednym z największych w Europie zbiorów kaktusów i innych sukulentów. Kolekcja obejmuje około 5000 gatunków i form, wiele z nich kwitnie i zachwyca swym wyglądem. Na miejscu można zakupić młodą roślinkę i porównać z dużym, zwykle kwitnącym egzemplarzem. Dodatkowo można tu oglądać śliczne, puszyste kury jedwabiste i kolorowe koty. Zwiedzanie bezpłatne od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17 , a w soboty 9-15.
Lokalizacja:ul. Partyzantów 2

Powrót :